Skjutprogram 2019
Datum | Tid | Gren | Ansvarig skjutledare | |
April | ||||
Söndag 7 | 12:00 | Serietävling 1 | Prec | Leif Sköld, Ulla Nylander |
Söndag 14 | 12:00 | Serietävling 2 | Prec | Lars-Olof Nylén, Lotta Örnskog Nylén |
Söndag 21 | 12:00 | Serietävling 3 | Fält | Alexander Näsholm, Oskar Landgren |
Söndag 28 | 12:00 | Mil-snabbmatch | Prec | Jan Svärd, Mattias Andersson |
Maj | ||||
Söndag 5 | 09:00 | Arbetsdag | ||
Tisdag 7 | 18:30 | Serietävling 4 | Prec | Håkan Wiee, Lars-Olof Nylen |
Tisdag 14 | 18:30 | Serietävling 5 | Prec | Jan Eriksson, Sandra Forslund |
Tisdag 21 | 18:30 | KM | Fält | Mattias Andersson, Ann-Christin Sörlin |
Tisdag 28 | 18:30 | Mil-snabbmatch | Prec | Sebastian Johansson, Albin Persson |
Juni | ||||
Tisdag 4 | 18:30 | Serietävling 6 | Prec | Lenart Jonsson, Ayub Usmanov |
Tisdag 11 | 18:30 | Serietävling 7 | Prec | Kenneth Nordström, Leif Sköld |
Tisdag 18 | 18:30 | Serietävling 8 | Fält | Sven-Olof Ramén, Sebastian Johansson |
Tisdag 25 | 18:30 | Midsommarcupen | Prec | Mikael Berg, Sven-Olof Ramén |
Torsdag 27 | 18:30 | KM A-vapen | Prec | Oskar Landgren, Jon Westberg |
Juli | ||||
Tisdag 2 | 18:30 | Bengt & Gerald VP | Prec | Leif Sköld, Ulla Nylander |
Tisdag 9 | 18:30 | Serietävling 9 | Fält | Johan Songfors, Lennart Johansson |
Tisdag 16 | 18:30 | Mil-snabbmatch | Prec | Mattias Andersson, Sandra Forslund |
Tisdag 23 | 18:30 | Serietävling 10 | Prec | Ulla Nylander, Kenneth Nordström |
Tisdag 30 | 18:30 | Serietävling 11 | Prec | Ove Roos, Anders Sjödin |
Augusti | ||||
Tisdag 6 | 18:30 | KM C-Vapen | Prec | Oskar Landgren, Lotta Örnskog Nylén |
Tisdag 13 | 18:30 | Serietävling 12 | Fält | Jan Swärd, Ayoub Usmanov |
Söndag 18 | 12:00 | KM A+B-Vapen | Fält | Mikael Berg, Jan Eriksson |
Söndag 25 | 12:00 | Höstcupen | Prec | Leif Sköld, Sebastian Johansson |
September | ||||
Söndag 1 | 12:00 | Serietävling 13 | Prec | Anders Edholm, Lennart Jonsson |
Söndag 8 | 12:00 | Serietävling 14 | Prec | Alexander Näsholm, Jon Westberg |
Söndag 15 | 12:00 | Mil-snabbmatch | Prec | Ayoub Usmanov, Anders Sjödin |
Söndag 22 | 12:00 | Hubertus | Fält | Lars-Olof Nylén, Lotta Örnskog Nylén |
Söndag 29 | 12:00 | Serietävling 15 | Prec | Jon Westberg, Ann-Christin Sörlin |
Tävlingar i Sollefteå utöver ovanstående program:
Torsdagar vecka 15-18 Mil-snabbmatch ABCR Vårmönstringen
Söndag 16 Juni Kretsmästerskap Mil-snabbmatch B&C
Söndag 28 Juli Krestcupen prec ABC